Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusunun cevabını çoğu insan merak ediyor. Yolu oto ekspertize düşen kişiler işlem sırasında neler olduğunu tamamen bilemiyor. Oto ekspertiz makinaları ekspertiz sektörüne girmeden önce araçlar el işçiliği ile kontrol edilirdi. Uzun süren araç kontrolünün sonrasında ise oto ekspertiz raporu oluşturulurdu. Fakat teknolojinin gelişmesi sayesinde, oto ekspertiz kontrolleri hem daha hızlı hem de daha güvenilir bir hale geldi.  Araçların tonajlarına ve dinamiklerine uygun tasarlanan oto ekspertiz cihazları sayesinde araç alıcıları ve satıcıları daha güvenilir bir ortamda alım-satım yapabiliyorlar. Oto ekspertize gelen bir araçlar birçok teste tabii tutulur. Bunların içerisinde dyno(dinamometre) testi, süspansiyon testi, fren testi, yanal kayma testi ve boya testleri bulunur.

 

 

 

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

Oto ekspertiz esnasında araç birçok cihaza bağlanır. Oto ekspertiz raporu bu süreçte işlemeye başlar. Her geçen dakika sonucunda araç hakkında yeni ve doğru veriler rapora işlenir.

  1. Araç ilk olarak oto ekspertiz makinaları arasında en çok kullanılan dyno (dinamometre) testine tabii tutulur. Bu testteki amaç aracın motor durumunu kontrol etmektir. Motor performansında herhangi bir düşüklük, güç aktarımında herhangi bir sorun ya da motorun aşınması söz konusu ise oto ekspertiz raporu ile bu durum öğrenilebilir.
  2. Dyno testinden çıkan araç süspansiyon testine girer. Tekerleklerin tutunma kuvvetleri ve aracın sürüşte güven verip vermediği bu test sonucunda belli olur. Bu testte, amortisörler belli titreşimlerle uyarılır ve süspansiyonlar tepki gösterir. Eğer süspansiyonlar uyarılan titreşimlerle eşit tepki verirse araç süspansiyon testinden başarıyla geçmiş demektir.
  3. Süspansiyon testinden geçen araç hemen ardından fren testine tabii tutulur. Oto ekspertiz makinaları göz önünde bulundurulduğunda fren testleri en kısa süren testlerden biridir. Kısa sürmesine karşın, fren testi her araç için çok gereklidir. Fren testinde aracın tekerlekleri cihaza bağlanır ve pedal-fren ilişkisinin uyumuna göre fren kalitesi belli olur. Eğer araç fren sırasında denge kaybı yaşamıyorsa ve belirlenen mesafeyi doğru zamanda frenleyebiliyorsa testten olumlu sonuç alır.
  4. Sondan bir önceki test ise yanal kayma cihazıdır. Bu testte araç düz bir platforma yerleştirilir ve cihaz tekerleklere bağlanır. Testin amacı ön ve arka lastiklerin birbiriyle uyumlu bir şekilde hareket edip etmediğini kontrol etmektir. Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusunun cevabı ise boya kontrolü ile sona erer. Araçta herhangi bir değişen parça ya da boya varsa boya cihazları ile tespit edilir ve oto ekspertiz raporu tüm sonuçları ortaya koyar.

Oto Ekspertiz Ne Zaman Yaptırılmalı?

Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusundan sonra en çok sorulan diğer soru ise oto ekspertizin ne zaman yaptırılması gerektiğidir. Oto ekspertizin amacı aracın güncel durumunu görüp, alım-satım yapmadan önce gerçekçi verilere dayanarak aracı kontrol etmektir. O yüzden oto ekspertiz, araç alınmadan hemen önce yaptırılmalıdır. Güncel bir oto ekspertiz raporu, araç alıcısını daha doğru yönlendirecektir. Geçmiş tarihe ait bir rapor araç alıcısını yanıltabilir.

Oto ekspertiz işlemi ekspertizin müsait olma durumuna göre 30 dakika ile 2 saat arasında değişiklik göstermektedir. Oto ekspertiz makinaları sayesinde hızlanan süreç sayesinde araç alım-satımı yapacak kişiler vakit kaybı yaşamadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Oto ekspertiz raporu diğer işlemlere kıyasla daha erken bitmektedir. Araçların test cihazlarında geçirdiği zaman süreci uzatır. Oto ekspertizler randevu sistemiyle de çalışmaktadır. Zamanını daha iyi değerlendirmek isteyen kişiler oto ekspertize gitmeden önce randevu alabilirler.

 

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.